YÜZ GENÇLEŞTİRME

Yaşlanma ile birlikte yüz bölgesinde bazı değişiklikler meydana gelmektedir. Yüz ve boyunda bulunan kaslarda derilerde gevşemeler ve sarkmalar gözlenir. Yaşlanmanın etkisi ile deride kırışmalar ve yarıklar meydana gelmeye başlar. Bazı kişilerin yüz bölgelerinin oldukları yaştan daha yaşlı durmasının nedenleri ise aşı sigara ve güneşe maruz kalmalarıdır.

Bununlarla birlikte aşırı mimik hareketleri olan kişilerde, yüz kaslarının aşırı hareketine bağlı olarak kasların oluşturduğu kırışıklıklar ortaya çıkar ve zamanla kaslar çalışma fonksiyonlarını kaybederler. Yüzde yapılacak estetik bölgelerinden bahsedecek olursak.

  1. Yüz estetiğinde işlem yapılacak bölgelerinden birisi üst yüz kısmıdır. Burada alın ve kaşlara müdahale edilir.
  2. Yüz estetiğinde müdehale edilecek diğer bölge ise orta yüz stetiği. Burada ağız, burun, yanak ve gözlere müdehale edilerek estetik tamamlanmış olur.
  3. Alt yüz ve boyun estetiği, bu yüz estetiğinde ise ağız ve boyuna müdehale edilir.

Üst Yüz Estetiği; Gençken tek kat halinde olan üst göz kapaklarımız yaşlanmanın etkisi ile bu bölgedeki cilt gevşer ve iki kat haline gelir. Bu durumda kirpiklerin üzerine sarkmalar olarak görmeyide zorlaştırmaktadır.  Kaşların aşağıya doğru inme eyilimi üst göz kapaklarındaki sarkmaları artırmatadır. 

Alın germe ve kaş gerdirme ameliyatlarında farklı teknikler uygulanabilmektedir. Ancak genel olarak saçlı deri kesilerek ameliyat izlerinin görünmemesi sağlanır. Kişinin durumuna göre farklı askı materyalleri uygulanabilmekte veya alın derisi yukarıya doğru taşınarak kaşlar yukarıya doğru çekilmektedir. Kaş kaldırma ameliyatlarında derin ve belirgin kesiklerin oluşması istenmiyorsa, endoskopi yöntemi ilede kaş germe ameliyatı yapılmaktaır. Endoskopi yötemi son teknoloji ürünleri olan özel kamera ve aletler ile yapılmaktadır. Üst yüz estetiğinin cerrahi müdahalesinin farklı yolları vardır. Hangi yöntemlerin uygulanacağı doktor ve hastanın görüşmesi sonucu belirlenir.

Orta Yüz Estetiği;  yanaklarda bulunan yağ miktarı yaşın ilerlemesi ile azalmaya başlar azalan bu yağ miktarları ile birlikte cildi taşıma görevi gören mimik kasları ve deri ile birlikte aşağı doğru sarkmalar yaşanır. Bu sarkmalar sonucunda genç bir yüzde belirgin olan yanak ve elmacık kemiklerinde çökmeler meydana gelir. 

Gözler, ağız, yanaklar ve elmacık kemiklerinin olduğu bölgeye yapılan bir ameliyat türüdür. Burada hedeflenen bu bölgelerin gençleştirilmesidir. Bu bölgelerin sarkması sonucu yüzde yassılaşma, cansızlık ve yaşlılık gibi ifadeler belirir. Orta yüz ameliyatında hedef orta yüz bölgesini taşıyan mimik kasları ve derinin doğal bölgesine taşınmasıdır. Bu taşıma işlemi sonrası yanaklara dolgunluk gelir, ağız çevesinde oluşan kırışıklıklar ortadan kaybolur, yüz kısmıda yorgun ifadesinden kurtulmuş olur.

Alt Yüz ve Boyun Estetiği; tüm yüz ve boyunda meydana gelmiş olan sarkmalar ve kırışıkları ortadan kaldırma için yapılmaktadır. Bu yüz ameliyatı yüz estetikleri içerisinde en kapsamlı olan estetik ameliyatıdır. Normal bir yüz estetiği ameliyatı işlemi sırasında deri kesildikten sonra deri ve buradaki deri altı yağ dokusu birlikte kaldırılır ve derinlerdeki kas ve  bağ dokularından ayrılır. Derinin kaldırılması ile boyun, çene, yanaklar  boyun bölgesinde serbestleştirilmiş olur. Bu işlemin ardından kas ve bağ dokusu tamemen görünür halegetirilmiş olurnulur. Daha sonra dışarıdan görülemeyen kalıcı dikişler ile bu bölgedeki gevşemeler giderilmiş olur.

Tüm yüz estetiği ameliyat şekilleri ve izlenen yollar hastanın durumuna ve isteklerine göre belirlenmektedir. Sizlerde doktorumuza tüm sorularınızı ileterek estetikte en iyi sonucu elde edebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>