TAVŞAN DUDAK AMELİYATI

Tavşan dudak; anne karnındaki bebeğin doğma zamanına çok varken damak ve dudakları birlikte oluşmaya başlar. Bazı dumlarda bebeğin yüz bölgesinin kusurlu birleşme durumudur. Bu durumlar nadiren gözlenmekte olup, kusurlu birleşmelerde üst dudakta yarık şeklinde bir görüntü meydana gelir. Bu hastalık türüne yarık dudak veya halk arasında bilinen adı ile tavşan dudak denir.

Çocuğunuzda yarık dudak hastalığı var ise bir ekip çalışması ile çocuğunuzun sağlıklı bir yaşam sürmeleri sağlanabilmektedir. Yarık dudak ameliyatlarının başarıya ulaşması için bir ekip çalışması şarttır. Ekip çalışmasından kastımız şunlardır; çocuğun dudağına cerrah operasyon yaparken, çocuğun psikolojik anlamdada rahatlaması için bir psikolok, diş sağlığı doktoru, kulak burun uzmanı, çocuk doktoru gibi bir kaç hekim ile birlikte yürütülen bir ameliyat türüdür. Burada çocuğun bu evreyi en az zararla atlatması ve en iyi sonuç elde edilmesi için çalışılmaktadır.

Tavşan dudak ameliyatını tecrübeli bir cerraha yaptırdığınız taktirde sonucu olumlu olarak alırsınız ve yüz estetiği tamamen değişmiş olur. Tavşan dudak ameliyatlarında ilk ameliyatın amacı yarık olan bölgenin kapatılması içindir. Ancak yarık nedeniyle yüz estetiği simetri değildir, bu simetrinin giderilmesi için daha sonra ikinci veya üçüncü ameliyatlar gerçekleşebilmektedir. Bu dudak yarığı vakhalarında çocukta konuşma bozukluğu ve yeme içmede zorlanma durumları gözlenmektedir. İlk cerrahi müdehalenin ardından, çocuğun konuşmasını düzeltmek için bir ikinci ameliyatın gerektiği durumlarda olmaktadır.

Tavşan dudak ameliyatı öcesi estetik cerrahi doktorunuz sizlere detaylı bilgiler aktarır. Ameliyatın nasıl yapılacağından uygulanacak anestezi ve riskler hakkında bilgiler aktaracaktır. Bunların dışında çocuğun nasıl besleneceği hakkındada bilgiler verecektir.

Tavşan duduk ameliyatı bebek 10. günü doldurduktan sonra yapılabilir. Ameliyatın en geç 3 ay içinde yapılması gereklidir. Tavşan dudak ameliyatlarında sonucun iyi olması ne kadar erken yapıldığıyla doğru orantılıdır. Erken müdahale edilen dudak yarıklarında daha iyi sonuçlar alınmaktadır.

Bu alanda sizlere kısaca tavşan dudak ameliyat hakkında bilgiler aktardık, ancak bu bilgiler genel bir bilgidir. Hastanın durumuna göre yapılacak işlemlerde farklılıklar olabilir. Daha detaylı bilgiler alabilmek için doktorlarımızla iletişime geçip tüm sorularınızın cevaplarına ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>