KEPÇE KULAK AMELİYATI

Kepçe kulak ameliyatı; sıkça görülen kepçe veya büyük kulak sorunları artık cerrahi müdahale ile düzeltilmektedir. Cerrahi müdahale ile kepçe kulak şikayetleri ortadan kaldırılabilir.

İlk önce kulak kısmının arka kısmına bir kesi açılır, bu açılan kesinin amacı kulaktaki kıkırdağa şekillendirme yapmak içindir. Buradaki kıkırdağın katlanması kulağın başa doğru yaslanmasına neden olur. Bu sayede karşıdan bakıldığında kulak yüz estetiğini bozmaz ve daha normal durur. Kıkırdak katlandıktan sonra son şeklinin korunması için kulak kapatılarak dikiş atılır.

Kepçe kulak ameliyatı genel olarak kulağı başa yaklaştırmak için yapılır veya kulak çok büyükse kulağın küçültülmesi için işlem yapılır. Kepçe kulak ameliyatı her yaş gubundan kişilere uygulanabilir, herhan gibir riski bulunmamaktadır. 4 yaşına gelindiğinde kulağın büyümesi durmaktadır. Genel olarak kepçe kulak ameliyatı 4 ve 14 yaş arasındaki çocuklara yapılmaktadır.

Kepçe kulak ameliyatını çocuklarınıza ne kadar erken yaptırırsanız o kadar iyi olur. Dışarıda alay edilme riski azalır ve çocuğunuz daha öz güvenli bir şekilde büyümeye başlar.

Ameliyatda genel olara kıkırdak dokusu törpülenir ve kafaya doğru indirilir daha sonra kalıcı dikişler atılır. Ameliyat sonrası kalıcı izler kalır ancak zamanla bu izlerin görünürlüğü azalır. Kulakta yapılacak ameliyata göre kulak ameliyatları 1 ila 3 saat arasında sürmektedir. Eğer kepçe kulak problemi sadece bir kulakta ise bu ameliyat iki kulağada uygulanır sebebi ise daha estetik bir görünüm elde edilmesidir.

Ameliyat sonrası kişiler bir kaç saat içinde taburcu olabilmektedirler. Tabi ameliyat olan kişi çocuk ise anestezinin etkilerinden dolayı hastanede kalması gerekebilir. Ameliyat sonrası kulakların bükülmemesi için kulaklar sargı bezi ile sarılmaktadır. Ameliyat sonrası biraz ağrı hissi olacaktır ancak bu ağrılar ilaçlar ile en aza indirilir. Kepçe kulak ameliyatından yaklaşık 1 hafta sonra dikişler alınır, tabi bu süre hastanın durumuna göre biraz daha uzaya bilir. Ancak 1 ay kadar kulakların büküleceği hareketlerden kaçınılması gereklidir.

Ameliyat sonrası kişilerin yüz estetiğinde pozitif anlamda değişmeler olacatır. Kepçe kulak ameliyatlarından sonra hastaların büyük bir kısmı memnun kalır.

Tüm estetik kulak ameliyatları için  sorularınızı Op.Dr. Selçuk Kuyubaşı’na iletebilirsiniz.

Tüm sorularınızın cevaplarını öğrenirseniz estetik ameliyatlarından o kadar çok faydalanmış olursunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>