JİNEKOMASTİ AMELİYATI

Jinekomasti; büyüme çağında olan erkeklerde meme bölgelerinde büyüme ve hassasiyet oluşmaktadır. Bu durum son derece doğaldır ve belirli bir süre sonra meme bölgesi normale döner. Ancak bazı durumlarda göğüs bölgesindeki bu büyüme tekrar eski haline dönmez bu durumada Jinekomasti denir.

Jinekomasti durumu kişi için oldukça zordur, çünkü jinekomasti problemi olan kişiler tşört giymekte oldukça zorluk yaşar, başkalarının yanında kıyafet değiştiremez ve denize giremezler. Erkeklerde meme ( Jinekomasti) büyümesi genel olarak hormonal bozukluklardan kaynaklı gözükmektedir. Kulanılan bazı ilaçlarda hormonların yapısını etkileyerek Jinekomasti’ye yol açabilmektedir.

Genç erkeklerde görülen meme büyümeleri genel olarak bağ dokuları ve meme dokularında ortaya çıkmaktadır. Yetişkin erkeklerde ise bu durum yağ dokusunda ortaya çıkmaktadır.  Jinekomasti üç farklı şekilde görülmektedir.

  1. Birinci derecede jinekomasti; Birinci derecede görülen durumlarda memede çok az bir büyüme olurken deri fazlalığı gözlenmez.
  2. İkinci derecede  jinekomasti; meme bölgesinde orta derecede bir büyüme gözlenmektedir, deri fazlalığı görülebilmektedir.
  3. Üçüncü derecede jinekomasti; meme bölgesinde aşırı büyüme meydana gelir ve bu durumda deri fazlalıkları oluşmaktadır.

Jinekomasti ameliyatı öncesinde kullandığınız bütün ilaçları doktorunuza söylemeniz gereklidir. Kullanılan bazı ialçlar anestezi ile etkileşim içine gire bilmektedir, bundan dolayı ameliyat öncesi doktorunuzun kullandığınız ilaçları bilmesi gereklidir. Aspirin ve buna benzer ilaçları ameliyattan 1 hafta önce kullanmayı bıramanız gereklidir. Sigara ve sağlığınıza ( iyileşmenize) olumsuz etki edecek maddelerin kullanımını ameliyat öncesi ve sonrasında bırakmanız gereklidir. Jinekomasti ameliyatından 6 saat önce yemenin ve içmenin kesilmesi gerekmektedir. Ameliyat sonrası ise size yardımcı olacak refakatçiye ihtiyacınız olabilir.

Ameliyat meme büyüklüğüne göre 1 ile 3 saat arasında süre bilmektedir. Ameliyat sonrasında durumunuza göre hemen taburcu olabilir veya hastanede kalabilirsiniz. Belirli bir süre antibiyotik kullanmak gerekecektir. Jinekomasti ameliyatı sonrası kendinizi fazla zorlamadan günlük işlerinize kısa bir zamanda dönebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>