BURUN TİPLERİ VE ŞEKİLLERİ

Burun estetikleri hakkında sizlere değerli bilgiler vermeye devam ediyoruz.  Şimdi ise sizlerle burun tipleri ve şekilleri hakkında bilgiler paylaşacağız.

Kemerli Burun; Kemerli buruna  yaşadığız cografya genelinde sıklıkla rastlamaktayız. Kemerli burna sahip olan kişiler genel olarak burunlarından şikayetçi olmakta ve estetik burun ameliyatını tercih etmektedirler. Kemerli burun sık görülen burun estetiği sorunlardan birisidir. 

Kemerli Burun estetiği çok zor bir uygulama değildir. Kemer kısmı çok büyük değilse bu sorun kontrollü şekilde törpülenerek yok dilebilir. Törpüleme ile küçültme işlemleri yapılırken dikkat edilmeli ve yavaş yavaş küçültme işlemleri yapılmalıdır. Çünkü kemerler alınırken fazla törpüleme yapılması durumunda geri dönüşü zor olacaktır.

Eğri Burun; Egi burun kaza gibi olaylardan sonra oluşan bir burun türüdür. Çok az olsada doğumla birliktede eğri burun görülebilmektedir. Cerrahi anlamda müdahalesi en zor burun estetikleri arasında yerini almaktadır. Bu tür ameliyatlarda kişinin mükemmellikten çok eski durumuna göre burnundaki düzelmeye odaklanması gereklidir. Kıkırdaklarda yapılan tüm müdehalelere yağmen burunda tekrar bir eğilime hareket gözlenebilmektedir. Eğri burun vakaları cerrahların tam olarak sanatlarını konuşturdukları ameliyat çeşitleridir. 

Düşük Burun Ucu; Burun ucunda hafif düşüklük olan kişiler bu grupta riskli kişilerdir. Yaşlanmanında etkisi ile burun kısmı aşağıya doğru iyice sarkmaktadır. Düşük burun ucu sendromu Türkiye’de sık gözlemlenen bir durumdur. Düşük burun ucu kişiyi olduğundan daha yaşlı göstermektedir. Yapılacak estetik burun ameliyatı ile kişi daha iyi bir görünüm kazanırken yaş olarakta da genç bir hal alır. Düşük burun ucunda burun dudak bölgesine doğru inmektedir. Estetik ameliyatı ile burun istenilen seviyeye kaldırılırken dudak kısmında yukarıya kalkma meydana gelmez.

Uzun Burun Ucu; Bu burun tipinde ise burun olması gerekenden daha fazla şekilde öne doğru uzamaktadır. Bu tür şikayetleri bulunan kişilerde gözlenen bir diğer sorunda aşırı büyük burun delikleridir. Uzun burun ucu estetiği yapılırken burun deliklerinede müdehale etmek gerekmektedir.  Dikkat edilmesi gereken diğer konu ise kişinin çenesi küçük ise burun küçülse bile büyükmüş görüntüsü verebilmektedir. Bu tür durumlarda ise burun estetiğinin yanında çene bölgesinede müdehale etmek gerekmektedir.

Geniş ve Büyük Burun Ucu; Bu burun türleri estetiksi görüntüyü oldukça kötü etkilemektedir. Geniş ve büyük burun ucu palyoçaların burunlarını andıran bir görüntüye sahiptir ve bu nedenle bu burun türüne palyaço burunda denir. Palyaço burun ameliyatlarında genellikle açık teknik uygulanmaktadır. Bu kısımda bulunan fazla kıkırdakların alınması ile burun küçültülmektedir.

Dar Burun; Burnunuz olması gerekenden daha dar ve ince ise estetik açısından kötü bir görüntü olurken nefes alma gibi sorunlarlada karşılaşmanız mümkündür. Dar burnun diğer kötü bir özelliğide yüzünüze sert ve sinirli bir ifade vermesidir. Burun ucunda bulunan kıkırdaklı dokunun oldukça zayıf olması burun darlığı şikayetine yol açmaktadır. Dışardan bakıldığında burun mandal ile sıkıştırılmış gibi bir görünüme sahiptir. Dar burun şikayetinin  ortaya çıkma nedenleri doğumdan itibaren olabildiği gibi aşırı ve yanlış estetik ameliyatlarına bağlı olarakta ortaya çıkmaktadır. Estetik burun ameliyatı ile dar burun sorunundan kurtulmanız ve daha iyi bir görünüme kavuşmanız mümkündür.

Basık Burun Ucu; Burun ucunun yüze yapışık gibi durması basık burun ucu problemidir. Burun kısmındaki kıkırdağın destekliğinin yetersiz olmasından dolayı bu sorun ortaya çıkmaktadır. Şekil bozukluğunun yanında burun tıkanıklığı  gibi sorunlarda gözlemlenmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>