BURUN KÜÇÜLTME AMELİYATI

Şüphesiz burun estetiği konularında en çok merak edilen konulardan biriside burun küçültme ameliyatlarıdır. Sizlere burun küçültme ameliyatları ile ilgili merak edilen konular hakkında kısa bilgiler sunacağız.

Güzellik ve estetik bir görünüm için burun ve yüzün orantısı çok önemlidir. Yüz hatlarına göre fazla büyük bir burun kişinin görünümünü bozmakta olup bu durumdan kişinin olumsuz etkilenmesine neden olur. Burun yüz orantısının bozuk olduğu durumlara sıklıkla rastlanmaktadır. Eskilerden bu durum çaresi olmayan bir sorun gibi görünsede günümüzde estetik cerrahinin hızlı gelişimi sayesinde burnun büyüklüğü sorun olmaktan çıkmıştır. Günümüzde burun büyüklüğünden şikayetci olan kişilere kısa zamanda  başarılı burun küçültme ameliyatları yapılabilmektedir.

Burun küçültme ameliyatları ile ilgili söylememiz gereken ilk konu kişinin fotoğrafları çekilerek bilgisayarlı ortamda inceleme yapılır estetik olacak kişi ilede bu bilgiler paylaşılır ve en uygun şekil tercih edilerek uygulamaya geçilir. Burun ameliyatı sanıldığı gibi çok uzun saatler süren ve acılı bir ameliyat değildir. Bu ameliyatlar ortalama 2 saat civarında sürmekte olup lokal anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Lokal anestezi uygulandığı için kişiler ameliyat sonrası ağrı ve acı hissetmezler.

Burun küçültme ameliyatları sonrası göz altlarında şişlikler ve morluklar oluşabilmektedir. Bu şişlik ve morluklar kısa zamanda geçmektedir, bir hafta içinde göz altında oluşan şişlik ve morluklar kaybolma aşamasına gelmektedir. Diğer ameliyatların yanı sıra burun estetiği ameliyatı ameliyat sonrası ağrısız geçen bir ameliyat türüdür ve iyileşme oldukça hızlı bir şekilde ilerlemektedir.

Burun küçültme ameliyatı sonrası takılan tamponlar iki gün içinde çıkartılmaktadır. Ameliyat sonrasında 5. güne gelindiğinde ise burunda bulunan alçılar çıkartılarak değişim yapılır. 10.  güne gelindiğinde burunda bulunan alçılar tamamen çıkartılmış olur. Alçılar çıkarıldığında burun da ve yüz kısmında şişlikler, morluklar oluşmaktadır. Bu oluşan şişlikler 1 ay içinde oldukça geçecektir ancak tam iyileşme için verilen süre 6 aydır.

Burun deliklerini küçültme ameliyatı; Yapılan burun estetik ameliyatlarında burun deliklerininde küçültülmesi gereken durumlar ile karşılaşılır. Bunun dışında kişiler kendiliğindende burun deliği küçültmek veya büyütmek için başvuruda bulunabilir. Burun deliği küçültme veya büyütme ameliyatlarıda burun estetikleri içinde yapılan bir estetşk türüdür.

Burun küçültme işlemleri sırasında burun kıkırdaklarına yapılan işlemler esnasında burun deliklerinede müdahale edilebilmektedir. Burun ucu estetiği yapıldıktan sonra son incelemelerde burun deliğinin büyük kaldığı düşünülürse burada burun deliği küçültme işlemi kolaylıkla yapılabilmektedir.

Görünümümüzdeki estetik açısından burun ne kadar önemliyse burun deliklerinin orantısız büyüklüğüde estetik açısında o kadar önemlidir. Burun deliklerinin eninine veya boyuna büyük olma durumları mümkündür. Bazen ise hem enine hemde boyuna büyük olduğu görülmektedir. Bu durumlarda ilk önce burun deliklerinin ölçümü ile büyüklük oranları tespit edilir. Ölçü alındıktan sonra ise burun delik çeperlerini küçültecek ve deri halkasını azaltma teknikleri uygulanarak büyük burun delikleri sorunlarına estetik bir çözüm getirilir.

Burun deliklerini küçültme ameliyatında kişinin nefes alma problemi yaşamayacağı bir küçültme yapılır. Hiç birimizin unutmaması gereken bir konu vardır , oda şudur ki burnun asıl görevi güzel görünmek değildir. Burnun asıl olan görevlerine hiç bir zarar vermeden estetik açıdan güzel bir görünüm kazandırılır. Burun deliklerini küçültme ameliyatında diğer dikkat edilen nokta ise operasyon yapılırken o bölgede olabildiğince az kalıcı iz bırakmaktır.

Burun küçültme ameliyatlarında hedeflenen başarı burun kanallarınızın açılması ve daha estetik bir görünüme sahip olmasıdır. Sizi tanımayan kişiler ile karşılaştığınızda size burun estetiğiniz güzel olmuş diyorlarsa  estetik başarılı olmamış demektir. Burun işlevi ve dış görüntümüze yaptığı katkı ile son derece önemlidir. Bundan dolayı burun estetiği yaptırırken yaptırdığınız muayene’ye ve o doktorun tecrübesine dikkat etmelisiniz.

Burun estetikleri hakkında daha fazla bilgi almak  ve sorularınız için  iletişim formumuzdan deneyimli doktorumuz Op.Dr. Selçuk Kuyubaşı‘na iletebilirsiniz. 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>