BURUN ESTETİĞİ NEDİR?

Burun estetiği nedir; insanlarla karşı karşıya geldiğimizde ilk olarak o kişinin burnunu farkederiz, burun bizim güzellik algımızda en belirleyici organdır. Bu nedenden ötürü vücutta diğer organların estetik açıdan sorunları hemen fark edilmezken burunla ilgili bir sorun hemen göze çarpmaktadır.

Burun estetik ameliyatlarında farklı işlemler yapılmaktadır. Burnun durumuna göre uygulanan teknikler değişmektedir. Burun estetik ameliyatlarının ortak amacı burnun estetik açıdan kusursuz olmazı ve uzun vadeli olmasıdır. Ameliyatın başarılı olması için rinoplastiyi uygulayan cerrahın yeterli bilgi ve tecrübeye sahip olması gereklidir. Burun estetik ameliyatlarında sıfır risk aramak yanlıştır çünkü her ameliyatın belirli rıski vardır. Burun her an sorun çıkarabilecek karmaşık bir organdır. Burun estetik  ameliyatı olacak kişinin risksiz bir ameliyat düşünmesi yanlıştır, bunun yerine çıkacak bütün sorunları çözebilecek deneyimli ve tecrübeli bir cerrah seçmesi daha doğru olacaktır.

Rinoplasti  iki şekilde yapılmaktadır, açık rinoplasti ve kapalı rinoplasti

Açık rinoplasti; ameliyat burnun orta direği olarak bilinen yere bir kesi atarak başlar. Daha sonra burun derisi ve kırkırdaklar kemik üzerinden kaldırılarak devam eder. Genel olarak cerrahlar açık rinoplastiyi tercih etmektedirler, tabi hastanın durumuna göre ameliyatın şekli değişiklik göstermektedir. Açık rinoplasti yönteminde cerrahların yaptıkları herşeyi görmesi daha iyi sonuçlar vermektedir.

Kapalı rinoplasti; bu tekniktede yine kesiler açılarak yapılır, ancak kesiler burun delikleri içerisinden açıldığı için görülmez. Yeterli deneyimi ve tecrübesi olmayan cerrahlar için oldukça zor bir ameliyat şeklidir, çünkü dar alanda çalışmak durumunda kalırlar.  Ancak bu ameliyat hiç birşey görmeden adeta bir kör gibi yapılan bir uygulama değildir. Temas ettiğiniz her yapıyı görebilmektesinizdir. Ameliyat sonrası oluşan şişlikler kapalı burun ameliyatında daha hızlı iyileşmektedir.