BURUN AMELİYATI SONRASI

Burun estetiği ameliyatı sonrası; burun ameliyatı sonrası sizleri bekleyen evreler hakkında aşağıda işinize yarayarak bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Burun estetiği ameliyatlarının en avantajlı kısmı ameliyat sonrası hemen taburcu olunabilmesidir. Burun estetiği ameliyatı sonrası ameliyat olmuş kişilere hastanede verilen özel ilaç veya bakım bulunmamaktadır. Burun estetik ameliyat çeşitleri hastaya göre belirlenmektedir ve ameliyat sonrası durumda hastaya bağlıdır. Hasta ameliyat bittikten 4-5 saat sonra serbesttir, eğer evde daha rahat edeceğini düşünüyorsa evine gidip dinlenebilir, hastanede kalmak  hasta için daha rahat olacaksa hastanede kalmasıda mümkündür.

Halk arasında yanlış bilinen bir kanı vardır oda burun ameliyatı sonrası çok şiddetli ağrıların oluşması. Bu düşünce tamamen yanlıştır, burun ameliyatları sonrası hafif sızlama şeklinde ağrılar oluşabilmektedir, bu sızıların giderilmesi içinde hafif ağrı kesiciler yeterli olmaktadır.

Burun ameliyatları ile ilgili merak edilen diğer konu ise tampon uygulanıp uygulanmadığıdır.Burna yapılan müdahalelerde kıkırdaklara ve kemiğe müdahale edildiğinden dolayı tampon  uygulanmaktadır. Günümüzde modern tampon çeşitleri kullanıldığı için hastaya rahatısızlık vermez, ameliyatın boyutuna göre en geç 5 gün içinde bu tamponlar çıkartılır.

Burun estetiği ameliyatları ile ilgili diğer en çok merak edilen konulardan biriside ameliyat sonrası şişlik, morluk olup, olmayacağıdır. Bu durum ameliyatın boyutuna ve müdahale edildiği noktalara göre değişmektedir. Ameliyat bölgesine göre morluk gözlenmediği durumlar olduğu gibi morluk ve şişliklerin oluştuğu durmlarlada karşılaşılıyor. Ancak bu morluk ve şişlik durumunda korkulacak bir nokta yoktur, çünkü şişlik ve morluklar hızla iyileşmektedir, en geç bir hafta içinde morluklar tamamen yok olma aşamasına gelir. Burun üst kısmına uygulanan alçının sökülme işleminede bir hafta içinde başlanmaktadır. Burna uygulanan alçının görevi ise burnun aldığı yeni şekli korumasıdır. Burna uygulanan bu alçı çok iyi bir şekilde burna yapışmaktadır ve bundan dolayı hasta rahatlıkla duş alabilir.

Ameliyat sonrası önemli olan diğer noktalar ise; ilk bir hafat çok uzun süren telefo konuşmalarından kaçınılması, yastık kısmınızın biraz yüksek olması, giyip çıkartırken burna temes edecek giyeceklerden kaçınılması ve alkol- sigara tamamen yasaktır.

Burun ameliyatları sonrası uygulanan özel diyetler bulunmamaktadır. Ancak tetbir amaçlı, özellikle ilk beş gün çok sert yiyeceklerden kaçınılması ve yumuşak yiyecekler ile beslenilmesi daha sağlıklı olacaktır.

Burun ameliyatı ile ilegili sizlere bilinmesi gereken bazı konularda bilgiler sunduk. Burun estetik ameliyatı ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşmak için doktorumuza meil veya telefon yoluyla ulaşabilirsiniz.